Zapraszamy na Katowice Service Jam 2016

service-jam2016_lutyCo to jest Global Service Jam?

W 2016 roku, w dniach od 26 do 28 lutego, ponad 100 miast na całym świecie będzie gospodarzem szóstych spotkań w ramach Global Service Jam.

W Katowicach uczestnicy spotkają się na Uniwersytecie Ekonomicznym i będą angażować się w zespołową pracę nad wyzwaniami, żeby wymyślić innowacyjne rozwiązania. W trakcie spotkań zachęca się do eksperymentowania i kreatywnego myślenia. Uczestnicy spotykają się bez własnego zespołu, bez pomysłu na rozwiązanie i poznają temat, który jest motywem przewodnim w projektowaniu nowego świata

Wydarzenia w ramach Global Service Jam organizowane są na arenie międzynarodowej w ten sam weekend. Wszystkie mają ten sam wyjściowy temat i lokalne wyniki prac są publikowane na centralnej platformie. Zespoły te będą miały 48 godzin, aby zgłębić obszar problemowy, znaleźć pomysły, stworzyć i przetestować prototypy oraz zaprezentować swoje projekty.

GSJ

Co się wydarzy w weekend?

Uczestnicy z rożnych środowisk utworzą interdyscyplinarne zespoły do pracy nad rozwiązaniami na postawione wyzwanie. Będą one mogły tworzyć produkty, usługi, oprogramowanie, kampanie…

Moderatorzy pomogą zespołom osiągnąć swoje cele i przeobrazić ich zbiorowe wyobrażenia o rozwiązaniu w rzeczywistość.  Wyznaczane będą kolejne zadania, które pomogą zespołom w przejściu przez proces zgodny z metodyką Design Thinking.

Kto będzie uczestniczyć?

Każdy jest mile widziany – projektanci usług, architekci, doktoranci, nauczyciele i naukowcy, ludzie biznesu, artyści, studenci, matki… Każdy może dołączyć do tego wydarzenia – uważamy, że im większa różnorodność, tym bardziej interesujące wyniki.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Planujemy zakwalifikować do uczestnictwa ok. 35 osób. Zgłoszenia można nadsyłać do niedzieli 21 lutego 2016 r. do godziny 19.00Formularz rejestracyjny

 

Jakie korzyści zyskają uczestnicy?

W ciągu zaledwie 48 godzin zróżnicowane grono przyjaciół, jak i nieznajomych, będziecie miało okazję zaprojektować nową usługę i przedstawić ją reszcie świata. Podczas Katowice Service Jam 2016 uczestnicy wypróbują metody kreatywnej pracy skupiając się na potrzebach przyszłych klientów i odbiorców, wypracują prototypy rozwiązań i poznają świetnych ludzi. Biorąc udział w wydarzeniu:

 • Dowiesz się więcej o podejściu do projektowania usług opartym na rozwiązywaniu konkretnych problemów.
 • Zdobędziesz ogromny ładunek nowych pomysłów i metod pracy.
 • Poznasz wielu fajnych ludzi z różnym doświadczeniem.
 • Twoja praca i pomysły zostaną przeanalizowane przez kolegów i przedstawione światu, w którym mogą być dostrzeżone przez potencjalnych klientów, pracodawców lub osoby, które mogłyby je wdrożyć.
 • Będziesz miał okazję zaprojektować coś, co może stać się prawdziwym biznesem.
 • Na pewno będziesz się świetnie bawić.

Kto organizuje to wydarzenie w Katowicach?

Katowice Service Jam 2016 organizuje Fundacja na rzecz Inteligentnego Rozwoju wraz z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach, Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej oraz SPIN-US Sp. z o. o. (spółka celowa do komercjalizacji wiedzy Uniwersytetu Śląskiego).

 

Organizatorzy 2

Jakie zasady dotyczą uczestników?

Współpracuj z nowymi ludźmi

Nie przychodź na Katowice Service Jam 2016 ze swoim zespołem. W pierwszym dniu utworzycie zespoły, które będą grupowo pracować nad pomysłami i prototypami. Będziesz mieć okazję do współpracy z nowo poznanymi ludźmi.

Bądź na czas

Prosimy o punktualne przybycie w każdym dniu Katowice Service Jam 2016. Mamy dużo do zrobienia i tylko 48 godzin, żeby zmienić świat. Trzymanie się harmonogramu pozwoli nam na osiągnięcie celu.

 • piątek (26.02) 17.00-19.30
 • sobota (27.02) 9.30-17.00
 • niedziela (28.02) 9.30-17.00

Miejsce: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, ul. Bogucicka 14a

Użyj własnych narzędzi

Jeśli uważasz, że w którymś dniu będzie potrzebny komputer, specjalne oprogramowanie lub inne narzędzia, których my nie posiadamy, to śmiało możesz je przynieść.

Zapisz się: u nas i na Planet Jam

Żeby wziąć udział w wydarzeniu, musisz się zarejestrować i zakwalifikować (otrzymasz e-mail z wynikiem rekrutacji).

Ponadto wszyscy uczestnicy muszą zarejestrować się na stronie Planet Jam i dodać siebie, swoją drużynę i wasz projekt do bazy danych projektu – będzie to można zrobić w trakcie wydarzenia.

Bądź z nami w kontakcie

Przed samym Katowice Service Jam 2016 możesz przesyłać nam swoje uwagi lub pomysły organizacyjne. Zachęcamy do aktywności w dyskusjach na stronie wydarzenia na portalu Facebook.

Kontakt

e-mail: ksj@fundacjair.pl

Telefon: +48 607 322 984 (Łukasz) lub +48 603 216 580 (Mateusz)

Jams don’t make innovations—they make innovators 🙂

Oczywiście spotkania te mogą prowadzić do innowacji… ale to nie jest główny cel.

Global Service Jam to okazja do nawiązywania znajomości, uczenia się i osobistych inspiracji. Warto się w nią włączyć!

Czym jest metodyka Design Thinking, która zostanie zastosowana?

Design Thinking to proces, który łączy w sobie kreatywność i innowacyjność, skupiając się na potrzebach przyszłych użytkowników. Powstaje w ten sposób praktyczne rozwiązanie, które jest atrakcyjne, bo skoncentrowane na człowieku. Sam proces Design Thinking porządkuje w kolejnych krokach narzędzia, które można wykorzystać do stworzenia innowacyjnych usług. Kroki te to: określ, definiuj, kreuj, prototypuj, testuj, wdrażaj.

Proces dT

Katowice Service Jam 2015

W dniach 27 lutego – 1 marca 2015 po raz pierwszy w województwie śląskim został zorganizowany Service Jam. W Katowicach nad wyzwaniami pracowało 20 osób w 4 zespołach. Uczestnicy sami zdecydowali, które pomysły i w jaki sposób chcieli uszczegółowić. Poprzedzili to badaniami w terenie i obserwacją przyszłych odbiorców. Podczas weekendu można było poznać narzędzia kreatywnej pracy, które zostały wykorzystane do przygotowania rozwiązań. W ten sposób powstały cztery prototypy usług:

 • Move To Smell – dodanie nowej zaskakującej funkcji do już istniejących przestrzeni w centrach miast;
 • The Waste – An Unexpected Journey – zmiana postaw odnośnie recyclingu;
 • Click&roll – pomoc w poruszaniu się osób niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej;
 • Happy Buildday – niestandardowe doświadczanie przez mieszkańców ich codziennych czynności takich jak chodzenie z domu do pracy.

2